Smak Wielkanocy – żurek

Babcia Zosia

18 września 2019

Biały żur z gotowanym jajkiem, chrzanem i białą kiełbasą to jedna z najbardziej charakterystycznych potraw wielkanocnych i najważniejszy składnik wielkanocnego śniadania.

Jego smaku i aromatu nie da się zastąpić żadną inną potrawą. W naszej polskiej historii tradycyjny żurek jest bardzo mocno zakorzeniony, a zwyczaj jego spożywania w okresie Świąt Wielkanocnych sięga dawnych lat, kiedy to sposób jego przyrządzania nieco różnił się od tego, który znamy obecnie. Sprawdźmy jak go przyrządzić i co jeszcze warto o nim wiedzieć.

Tradycyjny polski żur – poznaj jego historię

Dobrze wszystkim znany żurek, a właściwie biały żur to danie staropolskie, które królowało na polskich stołach już wiele lat temu. Według podań była to jedna z pierwszych zup, które zaczęto gotować na polskich ziemiach. Najstarszy zachowany przepis na jego przyrządzenie pochodzi z XVI. Zgodnie z ludowymi przekazami pierwotnie do jego przygotowywania wykorzystywano pospolity chwast zwany barszczem (stąd nazwa, jaką często używa się zamiennie ze słowem żur). To właśnie tej roślinie zupa zawdzięczała swój charakterystyczny kwaśny smak. Często też żur przygotowywano na bazie berberysu, żurawiny, agrestu, porzeczek i zakwasu z mąki żytniej. Warto wspomnieć, że dawniej żur był potrawą kojarzoną raczej z ubóstwem, chętnie spożywaną w niższych warstwach społecznych.
Obecnie podstawą jego wykonania jest zakwas, do którego używa się różnych rodzajów mąki. W zależności od danego regionu, a tym samym sposobu jego przygotowania smak żuru spożywanego w różnych zakątkach Polski nieco różni się od siebie. Zróżnicowane są także dodatki, z którymi się go podaje. Gdzieniegdzie można w nim znaleźć gotowane ziemniaki, smażoną cebulę, czy też suszone grzyby. Jednak najbardziej znane i zarazem jednoznacznie kojarzące się ze śniadaniem wielkanocnym połączenia smakowe to żur, tarty chrzan, biała kiełbasa i gotowane jajko.

Jak przygotować wielkanocny żur?

Absolutną podstawą smacznego żuru jest dobry zakwas. Aby go przyrządzić potrzebujemy razowej mąki żytniej, którą łączymy z letnią, przegotowaną wodą w proporcjach: 1 szklanka mąki na litr wody. Do tak przygotowanego zakwasu dodajemy kawałek razowego chleba wraz ze skórką. Opcjonalnie możemy dodać ząbek lub dwa czosnku. Zakwas odstawiamy w ciepłe miejsce na około 4 dni, (jeżeli lubimy kwaśny żur, zakwas można zostawić na dłużej 5 – 6 dni). Następnie gotujemy żur, najlepiej na wywarze mięsnym. Do tego celu można wykorzystać białą kiełbasę, kiełbasę wędzoną, boczek lub wędzone żeberka. Pod koniec gotowania warto dodać do żuru odrobinę aromatycznego majeranku. Gotowy żurek podawać z tradycyjnymi wielkanocnymi dodatkami.

Jeśli nie macie czasu na przygotowanie takiego żuru, a chcecie mieć gwarancję najlepszego smaku, sięgnijcie po gotowe Danie Babci Zosi. Do kupienia tu. Dodajcie do niego jajko, wędzony boczek, jeśli lubicie. Żurek jest odpowiednio doprawiony, także o intensywny smak nie musicie się martwić.