Pomidorowa z Ryżem

Sklep

Pomidor owoc miłości

Babcia Zosia

18 września 2019

Poma amoris, czyli jabłko miłości, taką nazwę nadali w XVI wieku Francuzi owocom krzewu, który został przywieziony z dopiero co odkrytej Ameryki Południowej. Piękne określenie jest nie tylko trafne ze względu na prozdrowotne właściwości pomidorów, ale również przez fakt, że są one owocami, a nie, jak wielu z nas myśli, warzywami.

Garść ciekawostek

Czerwone, żółte, ale i czarne. Najciemniejszą odmianą pomidorów jest Indigo Rose, które swoją ciemnopurpurową barwę przechodzącą w czerń zawdzięczają wysokiej zawartości antyoksydantów. Delicous jest natomiast odmianą najcięższych pomidorów, rekordzista ważył niebagatelne 3,5 kg. Miano najwyższego krzaka pomidora należy do odmiany Sungold. Roślina wyhodowana w Wielkiej Brytanii osiągnęła niemalże 20 m wysokości.

Dla zdrowia:

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy – likopenu (szczególnie w przetworach pomidorowych: zupach, przecierach, ketchupie) i witaminy C – pozwala zachować w organizmie równowagę wolnych rodników. Ich nadmierna ilość może przyczynić się do powstania komórek rakowych. Dietę bogatą w pomidory, w których znajdują się znaczne pokłady potasu, powinny rozpatrzyć również osoby cierpiące lub narażone na choroby układu krążenia.

Dla urody:

Przeciwutleniacze zawarte w pomidorach zabezpieczają skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, a tym samym spowalniają proces jej starzenia. Korzystnie wpływają na jej wygląd, poprawiają strukturę i wygładzają zmarszczki. Zaprzyjaźnić z pomidorami powinny się również osoby dbające o linię, ponieważ 93 proc. składu to woda, 100 g to zaledwie 15 kcal, a wysoka zawartość błonnika wypełnia żołądek i powoduje uczucie sytości.

Na zakupy:

Wybierajmy owoce, które wydzielają przyjemny zapach, szczególnie dobrze wyczuwalny przy szypułce, i których skórka ma intensywny kolor i jest dobrze wybarwiona. Są to najlepsze dowody, że pomidory spokojnie dojrzewały na krzaku w blasku promieni słońca. Owoce takie mają wyższą zawartość składników odżywczych od swoich braci dojrzewających w przechowalniach.