Kasza bulgur – dlaczego jest tak modna?

Babcia Zosia

18 września 2019

Kasza bulgur na dobre zadomowiła się w nowoczesnej kuchni i systematycznie zyskuje swoich zwolenników. Osoby prowadzące zdrowy tryb życia oraz specjaliści zajmujący się zasadami zdrowego odżywania nie mają wątpliwości – kasza bulgur posiada wiele cennych właściwości, które w pozytywny sposób oddziałuje na nasz organizm.

Jej zalety już bardzo dawno docenili mieszkańcy Bliskiego Wschodu, dla których stanowi ona tuż obok ryżu jeden z podstawowych produktów spożywczych, chętnie wykorzystywany do przygotowywania posiłków. Czym tak naprawdę jest kasza bulgur, jakie posiada właściwości i dlaczego jest taka modna?

Kasza bulgur bez tajemnic

Kasza bulgur należy do grupy kasz pochodzenia pszenicznego. To co odróżnia ją od pozostałych znajdującej się w tej grupie to bardzo duża zawartość błonnika. W 100 g ugotowanej kaszy znajdziemy go aż dwa razy więcej niż w tej samej ilości kaszy manny oraz kaszy kuskus. Poza tym zawiera ona zdecydowanie mniej kalorii niż pozostałe kasze i jest cennym źródłem magnezu, potasu, sodu, fosforu ( w 100 g kaszy bulgur jest aż 4 razy więcej magnezu niż w 100 g kaszy kuskus!), kwasu foliowego oraz żelaza.

Właściwości kaszy bulgur

Składniki mineralne zawarte w kaszy bulgur wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego, obniżają poziom „złego” cholesterolu, zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy oraz chorób i schorzeń będących jej następstwem, m.in. zakrzepicy, zawału serca, udaru mózgu, zatoru płucnego, a także zapobiegają rozwojowi anemii.

Dla kogo kasza bulgur?

Ze względu na dużą zawartość magnezu spożywanie kaszy bulgur zaleca się osobom, które łatwo się denerwują, są zestresowane i rozdrażnione. Błonnik zawarty w kaszy wspomaga proces przemiany materii, dlatego jej wprowadzenie do swojego jadłospisu powinny rozważyć osoby, które zmagają się z uciążliwymi zaparciami oraz zaburzeniami trawienia, a także ci, którzy chcą zredukować swoją masę ciała. Kasza bulgur ma także niski poziom glikemiczny, w związku z czym mogą ją bez obaw spożywać osoby cierpiące na cukrzycę.

Jedz ze smakiem!

Kasza dostępna jest w trzech odmianach. Najczęściej wykorzystuje się odmianę drobnoziarnistą z której przygotowuję się sałatki, faszerowane warzywa oraz zupy. Kaszę należy zalać wrzącą wodą w proporcjach 1:2,5 i gotować bez przykrycia przez około 7 minut, a następnie zdjąć z ognia i odstawić do spęcznienia.