Dlaczego kasza jest lepsza niż ziemniaki?

Babcia Zosia

18 września 2019

Ziemniaki to chyba najbardziej tradycyjny dodatek do dania głównego serwowanego w większości polskich domów. Nie oznacza to jednak, że jest to dodatek najlepszy. Choć niewątpliwie smak ziemniaków bardzo dobrze komponuje się z różnymi rodzajami mięs i ryb okazuje się, że ich obecność w codziennym jadłospisie zdecydowanie lepiej zastąpić kaszą, która posiada dużo więcej cennych dla naszego zdrowia właściwości. Dowiedzmy się, zatem dlaczego zamiast ziemniaków warto wybrać kaszę.

Ziemniaki kontra kasza – wybierz to, co lepsze!

Ziemniaki, jako dodatek do obiadu są bardzo chętnie wybierane i serwowane w różnej postaci – od gotowanych aż po smażone. Pomimo swojego smaku, idealnie łączącego się z pozostałymi składnikami większości dań głównych bardzo często są one wykluczane z diety, zwłaszcza przez osoby odchudzające się. Zarzuca się im, bowiem wysoką kaloryczność. Jak się okazuje przekonanie to jest mylne. Ziemniaki wbrew pozorom są niskokaloryczne pod warunkiem, że są gotowane i spożywane bez soli i innych dodatków w postaci chociażby tłustych, zawiesistych sosów. Dlaczego więc lepiej zamienić je na kaszę?

Właściwości odżywcze kaszy

Otóż kasza w przeciwieństwie do ziemniaków zawiera wiele składników odżywczych, które w pozytywny sposób wpływają na nasz organizm. Kasza to przede wszystkim cenne źródło błonnika wspomagającego i przyspieszającego proces przemiany materii. Poza tym w zależności od rodzaju kasze zawierają także duże ilości witamin. W kaszy gryczanej znajdują się witaminy z grupy B, a także fosfor, potas, miedź; w kaszy jęczmiennej dodatkowo fitozwiązki wykazujące działanie antybakteryjne, przeciwalergiczne, przeciwzapalnie, przeciwwirusowe. Natomiast w kaszy jaglanej występują największe ilości żelaza, magnezu oraz witamin pochodzących z grupy B spośród

Dietetycy polecają!

Ze względu na tak dużą zawartość składników odżywczych kasza stanowi groźną konkurencję dla ziemniaków i przez coraz większą liczbę osób jest wybierana, jako dodatek do obiadu zamiast nich. To bardzo dobra zmiana, która jest zalecana nie tylko przez dietetyków, ale także osoby przestrzegające zasad zdrowego odżywiania. Wprowadzenie do swojego jadłospisu kaszy to krok w kierunku zdrowych, zbilansowanych posiłków, które są dużo bardziej wartościowe dla naszego organizmu. Warto pamiętać także o tym, że kasza jest bardzo sycąca, dzięki czemu niweluje uczucie głodu bez jednoczesnego obciążania układu pokarmowego, a przy tym zawiera dużo błonnika przyspieszającego przemianę materii. Jest, więc doskonałą propozycją dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów.