Cukinia – właściwości tego zielonego warzywa

Babcia Zosia

18 września 2019

Cukinia to warzywo, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Choć w polskiej kuchni jest bardzo dobrze znana i chętnie wykorzystywana do przygotowywania różnych potraw, tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę, z tego, że poza charakterystycznym smakiem cukinia posiada szereg cennych właściwości, a jej spożywanie za sprawą wysokiej zawartości składników odżywczych w pozytywny sposób działa na nasz organizm. Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Cukinia – zielone warzywo pełne zalet

Cukinia należy do rodziny roślin dyniowatych. Początkowo uprawiono ją wyłącznie na terenach Ameryki Południowej. Obecnie największe uprawy tego zielonego warzywa znajdują się w krajach śródziemnomorskich, co nie znaczy, że nie spotkamy jej na naszym rodzimym rynku, a wręcz przeciwnie. Cukinia nie tylko z wielkim powodzeniem uprawiana jest w Polsce, ale też doczekała się polskich odmian. Ze względu na niewielkie wymagania można ją hodować we własnym ogródku.

Cukinia – moc zastosowań

Delikatny smak sprawia, że cukinia ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Może być spożywana na surowo, gotowana, duszona, marynowana, smażona, a nawet grillowana. Jej miąższ bardzo często wykorzystuje się także do pieczenia ciast. Uniwersalny smak warzywa pozwala łączyć go z innymi bardziej wyrazistymi warzywami i produktami spożywczymi i wykorzystywać na różne sposoby. Poza owocami do spożywania nadają się też kwiaty rośliny.

Cukinia – smaczna i zdrowa

Na uwagę zasługuje nie tylko smak cukinii, ale też jej liczne właściwości, których liczba jest naprawdę imponująca. Warzywo jest cennym źródłem witaminy A, witamin z grupy B, witaminy C, a także składników mineralnych: potasu, jodu, sodu, wapnia, żelaza, fosforu. Cukinia zawiera też duże ilości białka i błonnika, a przy tym jest lekkostrawna i niskokaloryczna – 100 g surowej cukinii to tylko 15 kcal. Dodatkowo zapobiega zakwaszaniu organizmu, wspomaga proces usuwania toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii, ułatwia trawienie, a także przeciwdziała zatrzymywaniu wody w organizmie. Dzięki dużej zawartości witaminy A jedzenie cukinii znacznie obniża ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, prowadzące nawet do całkowitej utarty wzroku. Jej spożywanie zaleca się osobom, będącym na diecie oraz posiadającym problemy trawienne. Cukinia ma niski indeks glikemiczny, więc bez obaw mogą ją do swojej diety wprowadzić chorzy na cukrzycę.